Transport maszyn budowlanych i przemysłowych – jak wybrać naczepę?

8 września 2021
Transport i przewóz maszyn budowlanych w Warszawie

Spedytorzy napotykają w swojej pracy wiele wyzwań. Jednym z nich jest transport ładunków ponadgabarytowych, długich i ciężkich, których wymiary i waga przekraczają możliwości standardowych usług, wymagając zastosowania specjalnych rozwiązań. Przewóz maszyn przemysłowych stwarza konieczność uzyskania pozwolenia. Sprawdź, jak wybrać naczepę do takiego przedsięwzięcia.

Aspekty prawne na pierwszym miejscu!

Zanim specjalista zaplanuje trasę przewozu ponadgabarytowej maszyny przemysłowej i dobierze odpowiedni tabor, musi spełnić szereg obowiązków prawnych. W przypadku wyjątkowo dużych towarów jedną z formalności jest otrzymanie zgody na zrealizowanie usługi. Wydaje ją GDDKiA. Zazwyczaj na czas przejazdu zestawu wstrzymywany jest ruch, więc tego typu operacje najczęściej wykonuje się nocą. Nierzadko też konieczne jest zorganizowanie pilota lub skorzystanie z eskorty policji. To najważniejsze wymogi.

Co brać pod uwagę przy wyborze naczepy?

Kluczowe są oczywiście parametry ładunku, który ma być dostarczony do odbiorcy. Spedytor powinien uwzględnić jego wymiary oraz ciężar. Nierzadko transport maszyn możliwy jest z wykorzystaniem pojazdu ze standardową naczepą jak np. plandeka, mega, firanka czy ewentualnie platforma.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sposób możliwego rozładunku. Należy sprawdzić, jakie warunki logistyczne panują w miejscu docelowym. Inny typ przestrzeni ładownej sprawdzi się w przypadku konieczności tylnego zdjęcia towaru, a odmienny, gdy w grę wchodzi wyłącznie boczny wyładunek.

Wybór taboru musi też być dopasowany do przepisów, jakie panują w danym kraju.

Typy naczep do transportu ładunków ponadgabarytowych

Najważniejsze są oczywiście wymiary towaru. Naczepa ma być dopasowana do wysokości oraz szerokości. Przewóz maszyn możliwy jest na pojazdach niskopodwoziowych lub standardowych. Te pierwsze świetnie sprawdzają się w przypadku, kiedy rozmiar dostarczanych sprzętów przekracza dopuszczone w prawie normy.

Wśród naczep o niskim podwoziu często stosuje się tzw. modele „SEMI”. Mogą one być wyposażone w najazdy. Idealnie sprawdzają się, kiedy zadaniem firmy jest transport długich ładunków. Ich załadunek oraz rozładunek jest dużo łatwiejszy. Powierzchnie ładunkowe typu „SEMI” przeznaczone są do przewozów większego sprzętu, którego szerokość przekracza 2,75 m. Jeśli jest ona mniejsza, ale jej wartość wynosi powyżej 2,45 m, to można skorzystać ze standardowej platformy.

Spedytorzy mają też do dyspozycji warianty zwane „TIEFBETT”. Są one przeznaczone do transportu maszyn przemysłowych oraz innych, których wysokość wynosi ponad 3,2 m.

Bezpieczny przewóz maszyn i ponadgabarytowych ładunków z profesjonalistami

Logistyka ponadnormatywna nie jest łatwa. To wyzwanie, któremu sprostają wyłącznie doświadczeni fachowcy. Dlatego, jeśli czeka Cię przewóz maszyn przemysłowych lub transport innego nietypowego towaru, skontaktuj się z nami . Spedytorzy z wieloletnim stażem dopilnują, by każdy szczegół operacji był dokładnie zaplanowany i dobiorą odpowiedni typ naczepy, żeby sprawnie i bezpiecznie dostarczyć ładunek pod wskazany adres.