Transport ponadgabarytowy – co to takiego?

9 kwietnia 2021
Transport ponadgabarytowy

Niektóre maszyny i inne przedmioty o dużych lub nietypowych wymiarach wymagają uzyskania specjalnego zezwolenia na przewóz oraz bardzo starannego przygotowania ładunku. Ważne jest także zaplanowanie trasy w taki sposób, aby fracht mógł swobodnie przejechać i nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest transport ponadgabarytowy i jak go prawidłowo zorganizować.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Zgodnie z przepisami prawa transport ponadgabarytowy (określany również jako nienormatywny) obejmuje wszystkie pojazdy lub ich zespoły, gdy nacisk osi przekracza normy obowiązujące dla konkretnej drogi publicznej. Za przewozy wielkogabarytowe uznaje się także ładunki, których wymiary lub rzeczywista masa całkowita są większe od dopuszczalnych. W Polce średnio przyjmuje się, że pozwoleń wymaga pojazd, który wraz z ładunkiem ma więcej niż 16,5 m długości, 2,55 m szerokości, 4 m wysokości oraz waży ponad 40 ton (wraz z masą samochodu, naczepy, paliwa, kierowcy oraz wszelkiego wyposażenia).

Przewozy ponadgabarytowe – czego najczęściej dotyczą?

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w przewozach ponadgabarytowych najczęściej realizują dostawy maszyn rolniczych i budowlanych, sprzętu przemysłowego, statków, samolotów oraz elementów konstrukcyjnych (hale, przęsła mostów itp.).

Jak zorganizować przewóz ponadgabarytowy?

Każdy przewóz ponadgabarytowy wymaga bardzo starannego zabezpieczenia mienia, które trafia na przyczepę lub naczepę. Dzięki temu zawartość dotrze do celu bez szwanku. Zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom – firmy transportowe ponadgabarytowe posiadają specjalistyczne pojazdy dostosowane do potrzeb towaru o dużej wadze i niestandardowych wymiarach. Ważne jest także doświadczenie kierowców, ponieważ prowadzenie samochodu z taką zawartością wymaga najwyższej precyzji.

Kolejną kwestią jest dopełnienie formalności drogowych. Przewozy ponadgabarytowe sprecyzowane są w ustawie z 20.06.1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z normami przewiduje się aż 5 różnych rodzajów zezwoleń.

Są one uzależnione od:

  • wymiarów,
  • masy,
  • nacisków osi pojazdów.

Ładunki podzielne są klasyfikowane jako kategoria I (zezwolenia wydaje tutaj starosta). Pozostałe od II do V są dedykowane dla towarów niepodzielnych (pozwolenia należy uzyskać m.in. od starosty i naczelnika urzędu celnego czy GDDKiA).

Zezwolenia kategorii od II do IV są zezwoleniami stałymi i wydawane są na okres od 1 miesiąca do nawet 24 miesięcy.
Natomiast zezwolenie najwyższej V kategorii otrzymuje się na okres od 14 do 30 dni dla konkretnego pojazdu i trasy przejazdu.

W wydanym dokumencie musi znaleźć się przede wszystkim:

  • czas trwania podróży,
  • szczegółowa trasa przejazdu,
  • liczba pojazdów eskortujacych transport
  • kryteria niezbędne do prawidłowego dostosowania infrastruktury drogowej.

Transport ponadgabarytowy – skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Zależy Ci na sprawnej realizacji dostaw najbardziej wymagającego towaru? Firma „SASIN” oferuje terminowy transport ponadgabarytowy w konkurencyjnych cenach. Przewozimy zróżnicowane ładunki ciężkie na terenie Warszawy i okolic, z najwyższą dbałością o bezpieczeństwo powierzonego mienia. Zapraszamy do kontaktu – specjalnie dla Ciebie przygotujemy wycenę zlecenia!